Aukční položka číslo: | 49 |
Autor: | Kaván František (1866 - 1941) |
Název díla: | Kupka sena, 20. léta 20. století |
Technika: | olej na kartonu |
Rozměr: | 18x23 cm |
Značeno: | signováno vpředu |
Adjustace: | rám, Stav: dobrý |
Odhadní cena: | 30000 Kč - 40000 Kč |
Vyvolávací cena: | 25000 Kč |
Informace o autorovi: | František Kaván byl významný český malíř-krajinář, dále básník a překladatel z ruštiny. Studoval na pražské Akademii v krajinářském ateliéru u Julia Mařáka. V roce 1900 získal diplom a zlatou medaili na Světové výstavě v Paříži za obraz Podmrak, který vytvořil roku 1894 ve své rodné vsi. Po důsledně realistických začátcích se v letech 1895–1899 přiklání k symbolismu a udržuje kontakt s osobnostmi kolem Moderní revue. Po roce 1900 se vrací k čisté krajinomalbě, kterou zachycuje pomocí impresivně laděného realismu, známé jsou především jeho zimní motivy. Jeho dílo je spjaté s rodným krajem, maloval především Krkonoše, také Českomoravskou vrchovinu a Železné hory. Spolu s Otakarem Lebedou a Antonínem Slavíčkem patří Kaván k nejdůležitějším českým krajinářům. |