Modráček, 1903 - Artmozaika.eu
/soubory/obrazky/topimg/230-aukce-banner.jpg
Aukční položka číslo: 76
Autor: Preissig Vojtěch (1873 - 1944)
Název díla: Modráček, 1903
Technika: barevný lept na papíře / 49,5 × 37,5 cm
Rozměr: 49,5×37,5 cm
Značeno: signováno
Adjustace: pasparta, sklo, rám, Stav: dobrý
V majetku: soukromá sbírka v Praze
Odhadní cena: 200000 Kč - 260000 Kč
Vyvolávací cena: 180000 Kč
Informace o autorovi: Malíř, grafik, ilustrátor. Studoval na pražské Uměleckoprůmyslové škole u Bedřicha Ohmanna, poté odjel do Paříže, aby spolupracoval s Alfonsem Muchou a studoval grafické techniky v soukromých ateliérech Delauna a Schmida. V roce 1903 se vrátil zpět do Prahy a začal pracovat v České slévárně písma. Od roku 1905 měl vlastní grafický ateliér, právě grafické práce ve stylu secese z těchto let jsou z jeho tvorby nejznámější. Vynikající byly jeho ilustrace, grafické úpravy knih a plakáty. Vojtěch Pressig založil časopis Česká grafika, byl ve Spolku výtvarných umělců Mánes a Sdružení českých umělců grafiků Hollar. V roce odjel 1910 do USA, kde byl pedagogem na škole Art Students League a reklamním grafikem. Za pobytu v USA se zabýval typografií a vytvářel abstraktní kompozice, které se blíží pozdějšímu op-artu. Experimentoval s asamblážem - kolážemi z běžných předmětů, otiskoval materiály. První Pressigovo písmo vzniklo roku 1912 pro pedagogické účely. Roku 1913 vrátil do Prahy a jeho tvorba se transformovala do abstraktní malby. Během 1. světové války byl v protirakouském odboji a tvořil náborové plakáty do Československých legií. V kampani za Svobodu Československa roku 1918 použil své nové plakátové písmo (verzálky). Ve 20. letech vznikla více než polovina Preissigových ex libris. Po dlouhotrvajících neúspěších definitivně skončil s grafikou roku a soustředil se na malbu. Během nacistické okupace byl členem ilegální skupiny a vydával ilegální časopis V boj. Byl zatčen gestapem a zahynul v koncentračním táboře Dachau.