Variace na téma École de Fontainebleau Gabrielle d'Estrées et une de ses s?urs, 1982 - Artmozaika.eu
/soubory/obrazky/topimg/230-aukce-banner.jpg
Aukční položka číslo: 2
Autor: Anderle Jiří (1936 - ----)
Název díla: Variace na téma École de Fontainebleau Gabrielle d'Estrées et une de ses s?urs, 1982
Technika: kolorovaný lept a mezzotinta
Rozměr: 49,5x59,5 cm
Značeno: signováno a popsáno vpředu
Adjustace: pasparta, sklo, rám, Stav: dobrý
V majetku: soukromá sbírka v Praze
Odhadní cena: 22000 Kč - 35000 Kč
Vyvolávací cena: 18000 Kč
Informace o autorovi: Studoval na VŠUP a AVU v Praze, obor malba a grafika u prof. A. Pelce a V. Silovského (1955 – 1961). V letech 1969 – 1973 působil jako asistent u Z. Sklenáře a J. Trnky na VŠUP v Praze. Člen SČUG Hollar. Jeho počátky ovlivnilo působení v Černém divadle J. Srnce (1961 – 1969), od r. 1966 patří k předním reprezentantům české grafiky v zahraničí. V desítkách grafických a obrazových cyklů vytvořil jedno z nejnaléhavějších a nejpůsobivějších podobenství současného člověka v jeho kontextech mytologických, historických, sociologických (Bez kůže, 1965 - 1967; Perspektivy, 1970 – 1973; Hry, 1974 – 1975; Portrét v čase, 1978 – 1979; Zápisníky, 1980 – 1982; Apokalyptická genetika, 1982 – 1983; Commedia dell´arte, 1985). Významný je rovněž cyklus obrazů, kreseb a grafik Iluze a realita (1980 – 1982), využívající dobové fotografie. Zúčastnil se kolem dvou set kolektivních výstav v zahraničí, kde byl odměněn třiceti čtyřmi cenami (např. 1981 na Grand Prix Ljubljana). Svým imaginativním realismem ovlivnil tvorbu nejméně jedné generace českých grafiků.