https://www.traditionrolex.com/39
https://www.traditionrolex.com/39
Josef Hron - Velmi opožděná výstava - Artmozaika.eu
/soubory/obrazky/topimg/270-vystavy-banner.jpg
Josef Hron
Velmi opožděná výstava
17/5 - 3/6/2021

Katalog a ceník výstavy - Josef Hron: Velmi opožděná výstava 

Galerie Art Mozaika, Politických vězňů 8, Praha 1, uvádí do 3. června 2021 zajímavou výstavu obrazů akademického malíře Josefa Hrona.

Před více jak 25 lety odjel mladý galerista do malé vesničky Nový svět u Valtínova na česko-moravském pomezí u Jindřichova Hradce, aby se zde setkal s malířem Josefem Hronem, kterému chtěl udělat výstavu v Praze. Přestože na plánovanou schůzku dorazil, setkání se ze záhadných důvodů neuskutečnilo - autor totiž doma nakonec nebyl.

Jaké pak bylo jeho překvapení, když se po 25 letech objevil v Galerii Art Mozaika vnuk Josefa Hrona, mezitím již zesnulého, s nabídkou na výstavu mistrových prací!

Galerie Art Mozaika se dlouhodobě věnuje znovuobjevování umělců, na které výtvarná obec tak trochu pozapomněla. Je tomu tak i v případě díla ak.mal. Josefa Hrona (1915 - 2006), jehož díla nás nadchla hned při prvních setkáních s nimi.

Josef Hron, který se narodil v roce 1915 v Novém Světě u Valtínova na Jindřichohradecku, vstoupil do veřejného života již v roce 1939. V letech 1951 - 1955 vystudoval výtvarnou výchovu na PedF UK v Praze u prof. Cyrila Boudy, Martina Salcmana a Karla Lidického. Jeho pedagogické působení zahrnovalo teorii a metodiku výtvarné výchovy na VŠUP a AVU a výuku kreslení na SUPŠ Praha. Účastnil se řady samostatných i kolektivních výstav a napsal také knihu "Jak namalovat krajinu". Mezi lety 1959-1970 přispíval do časopisu Estetická výchova (Výtvarná výchova).

Náměty pro svá kubizující díla čerpal z krajiny i ze zdánlivě obyčejných předmětů. Ve tvorbě Josefa Hrona se promítala úcta k národním kulturním tradicím, zejména k prostým výrobkům lidové tvorby, ať z hlíny, dřeva, textilu či skla. V oblasti krajinomalby dělil svoji tvorbu mezi klasickou krajinu českého venkova a městské prostředí, ve kterém žil a tvořil.

Tato výstava připomíná též další slavná jména z autorovy rodiny - slavného herce Bedřicha Karena a především Jakuba Hrona Metánovského, známého českého fyzika, vynálezce a především tvůrce roztodivných českých novotvarů, který byl jedním z hlavních předobrazů Járy Cimrmana. Nejúspěšnější vynálezem Hrona Metánovského byl kalamář, který se nemohl převrhnout (buňát nekotitelný), s nímž zaznamenal i skromný komerční úspěch.

V samotné obci Nový svět u Valtínova dnes nově najdeme i samoobslužný výčep Hron, pojmenovaný po této zajímavé rodině.

Osobní návštěva výstavy je možná po předchozí domluvě Út - Pá: 11.00 - 18.00  (přístup na objednání na e-mail: info@artmozaika.eu]

www.artmozaika.eu

www.facebook.com/artmozaika.eu

 

další fotografie

Termíny kulturních programů

Kontakt

ART MOZAIKA s.r.o.
Politických vězňů 911/8
110 00 Praha 1
IČ: 06057667
DIČ: CZ06057667
tel.: +420 222 231 594
info@artmozaika.eu
www.artmozaika.eu

Otevírací doba

ÚTERÝ - PÁTEK 11 - 18 hod
https://www.traditionrolex.com/39