Aukční položka číslo: | 80 |
Autor: | Komárek Vladimír (1928 - 2002) |
Název díla: | Čepice |
Technika: | litografie |
Rozměr: | 18x39 cm |
Značeno: | stav: dobrý |
Odhadní cena: | 500 Kč - 700 Kč |
Vyvolávací cena: | 1 Kč |
Informace o autorovi: | Malíř, grafik, ilustrátor a pedagog. Studia začal na umělecké sklářské škole v Železném Brodě a v roce 1946 byl přijat na Akademii výtvarných umění. Po dvou letech však přestoupil na Vysokou školu umělecko-průmyslovou, kde v roce 1954 absolvoval u prof. Karla Štipla. Už v době studií se intenzivně věnoval vlastní volné tvorbě, byl členem SČUG Hollar. Patřil k předním osobnostem českého výtvarného umění 20. století. Jeho obrazy, grafiky a ilustrace si svou podmanivostí získaly nejen pozornost, ale i srdce mnoha lidí. Svojí malířskou tvorbou Vladimír Komárek oživil slavnou tradici české imaginace, kterou před ním proslavil například Jan Zrzavý. Zatímco jeho ranější tvorba se vyznačuje značnou expresivností, pro malby z jeho zralého a zásadního období je charakteristická lyričnost až tklivost a podmanivá poetika. Komárkovým vyjadřovacím prostředkem byly především velmi jemné barvy a neostré kontury, což vnáší do jeho obrazů jedinečnou atmosféru. Neopakovatelná je rovněž jeho grafická tvorba. Především v oblasti drobné grafiky a ex libris patřil k české i evropské špičce. |