Aukční položka číslo: | 133 |
Autor: | Švabinský Max |
Název díla: | Originální příloha „Turnovská krajina“ z publikace: Dvacet pět obrazů s poznámkami o době a díle, 1945 |
Technika: | litografie |
Rozměr: | list: 29,5x21,5 cm |
Značeno: | značeno v tisku |
Adjustace: | stav: průměrný |
Odhadní cena: | 1000 Kč - 1500 Kč |
Vyvolávací cena: | 360 Kč |
Informace o autorovi: | Jeden z nejvýznamnějších českých umělců dvacátého století, který byl obdivován pro neobyčejnou kreslířskou zručnost a rozmanitost grafických technik. Na jeho portrétech se můžeme setkat s mnoha významnými osobnostmi jeho doby. Byl mimo jiné zakládajícím členem SČUG Hollar, členem SVU Mánes, kuratoria Moderní galerie, vídeňského spolku umělců Hagenbund a Société nationale des Beaux-Arts v Paříži. Dále byl doctor honoris causa Masarykovy university v Brně, rytířem Řádu čestné legie, profesorem C. k. Akademie umění v Praze, osmkrát jejím rektorem, doživotním čestným profesorem Akademie výtvarných umění v Praze, nositelem Řádu republiky (1958), akademikem-korespondentem Real Academia de Bellas Artes v Madridu a laureátem ceny italské vlády za kolekci leptů. Mezi techniky, kterým se v průběhu života věnoval, patřily olejomalba, perokresba, litografie, mozaika, akvarel, mezzotinta, lept, pastel, dřevoryt, návrhy na vitráž, kresba suchou jehlou, rudkou, černou křídou, tužkou, uhlem. Umělcův žánrový rejstřík tvoří portréty, krajinomalba, ilustrace, erotické náměty, plakáty, exlibris, návrhy gobelínů, vitráží, poštovních známek a bankovek. |