30/1/2020
Aukční položka číslo: | 66 |
Autor: | Jiránek Vladimír (1938 - 2012) |
Název díla: | PF 1977, Buď veselý |
Technika: | litografie signovaná |
Rozměr: | :105 mm |
Značeno: | dobrý |
Vyvolávací cena: | 1 Kč |
Informace o autorovi: | Karikaturista, ilustrátor, kreslíř a scenárista a režisér animovaných filmů. V roce 1962 absolvoval na pražské Filozofické fakultě Univerzity Karlovy žurnalistiku, ale po celý život působil jako kreslíř a ilustrátor na volné noze. Charakteristickou je pro něj jednoduchá linka. Mezi jeho nejznámější díla patří Bob a Bobek – králíci z klobouku. Spolupracoval např. s časopisy: Dikobraz, Mladý svět, Melodie, Technický magazín, Literární noviny, Živa atd. Je také autorem obrázků v počítačové hře Expedice na divnou planetu pro počítače Sinclair ZX Spectrum. Od roku 1990 se věnoval zejména politické karikatuře. Jeho vtipy na aktuální témata bylo možno vidět v Lidových novinách, Mladé frontě DNES, v Hospodářských novinách, v časopise Reflex a na internetových stránkách Neviditelného psa. |