Aukční položka číslo: | 175 |
Autor: | Dali Salvador (1904 - 1989) |
Název díla: | Strážný anděl, 1984 |
Technika: | originální barevná litografie |
Rozměr: | 49,5x39 cm |
Značeno: | signováno vpředu vpravo dole |
Odhadní cena: | 50000 Kč - 60000 Kč |
Vyvolávací cena: | 28000 Kč |
Informace o autorovi: | Španělský surrealistický malíř, grafik, výtvarný kritik a spisovatel. Studoval na malířské akademii v Madridu u profesora Morena y Carbonero, zde se naučil základům tradiční akademické malby a získal obsáhlé znalosti z dějin umění, roku 1924 byl vyloučen. Během studijních let zkoušel nejrůznější malířské styly, napodoboval holandské malířství 17. stol., španělské malířství 17. a 19. stol., impresionismus, futurismus, metafyzickou malbu a kubismus. V pre-surrealistickém období namaloval několik realistických figurální obrazů. První surrealistický obraz namaloval v roce 1927 (Krev je sladší než med). V roce 1929 se usadil v Paříži, kde téhož roku uspořádal výstavu, úvod do katalogu mu napsal Andre Breton, jenž ho přijal do surrealistické skupiny. Třicátá léta představovala jeho nejtvořivější období, ale v roce 1937 ho Breton pro jeho akademický malířský styl ze skupiny surrealistů vyloučil. Dalí rozvíjel vlastní plastický styl pomocí trompe-ľoeil a stínování, jeho obrazy jsou charakteristické vypjatým malířským uměním a realistickým detailem s ohnivými barvami. Dalí byl i autorem módních podobizen a náboženských obrazů, řady knižních ilustrací a návrhů několika výprav pro balet. Byl také spisovatel a zabýval se i filmovou tvorbou, natočil filmy s Luisem Buńuelem. Dalí působil v Paříži i v New Yorku, v roce 1955 se ale vrátil do rodného Španělska, kde se usadil. |