Aukční položka číslo: | 120 |
Autor: | Veržakovský Karel (1924 - 1963) |
Název díla: | Ženský portrét, 50. - 60. léta 20. století |
Technika: | olej na plátně |
Rozměr: | 48x37,5 cm |
Značeno: | signováno vpředu vpravo dole |
Odhadní cena: | 15000 Kč - 20000 Kč |
Vyvolávací cena: | 8000 Kč |
Informace o autorovi: | Malíř, grafik a textilní návrhář ruského původu. Studoval Akademii výtvarných umění v Praze v ateliéru figurální malby u profesora Jakuba Obrovského. Vynikající moderní malíř druhé třetiny minulého století, věnoval se surrealisticky a abstraktně laděné malbě. Přátelil se s Andrejem Bělocvětovem. Jejich tvorba se po dlouhá léta vyvíjela společně, vzájemně se výrazně ovlivňovali. Jeho prostřednictvím se seznámil také v té době již slavným fotografem Josefem Sudkem, který po jeho smrti zdokumentoval jeho malířskou pozůstalost. |