Aukční položka číslo: | 108 |
Autor: | Mánes Josef (1820 - 1871) |
Název díla: | Líbánky na Hané, 1849 |
Technika: | litografie |
Rozměr: | 390:380 mm |
Značeno: | značeno dole v desce |
Odhadní cena: | 5000 Kč - 7000 Kč |
Vyvolávací cena: | 3000 Kč |
Informace o autorovi: | Malíř, ilustrátor, grafik a jeden z nejvýznamnějších představitelů českého romantismu. Jeho otcem byl proslulý malíř Antonín Mánes, profesor krajinomalby na pražské malířské Akademii. Jeho strýc Václav Mánes na této škole dvakrát zaujímal místo prozatímního ředitele. Umělecky založený otec i strýc měli při jeho výchově nejen na něj osobně silný vliv, ale i na jeho sourozence Quida a Amálii. Josef Mánes je považován za zakládající osobnost českého výtvarnictví a největšího mistra české malby a krajinářství. Od svých patnácti let studoval na pražské umělecké Akademii u profesora Františka Tkadlíka. Studoval umění i v Mnichově a podnikl několik studijních cest. V roce 1854 odjel na Moravu, kde se nacházel zámek jeho přítele, hraběte Bedřicha Silva-Tarouccy. Během následujících dvaceti let zde vytvořil některé ze svých nejlepších prací, vyhledával zde lidové typy, hluboce se zajímal o původní moravské kroje. Na Moravě vznikl také cyklus Moravský rok, ve formě kalendáře. Společensky se projevoval zejména jako činitel Umělecké besedy, navrhl sokolský kroj i četné sokolské prapory. Posledním umělecky bohatým obdobím byla šedesátá léta 19. století, kdy se mu získat mimořádnou zakázku na vytvoření medailonů na Staroměstském orloji. |